Zarejestruj się/Zaloguj się: Pracodawca lub kandydat 

Jak przygotować wyjazd do pracy za granicą?

wyjazd do pracy za granicę

Polacy szukają pracy za granicą

Wyjazd do pracy za granicę. Z roku na rok, coraz więcej Polaków planuje wyjazd do pracy do Niemiec, Holandii, Danii czy Belgii. Głównym czynnikiem na pewno jest ekonomia takiego wyjazdu. Jak wiemy na zachodzie Europy stawki dla hydraulików, opiekunek czy stolarzy są nieporównywalnie większe niż w naszym kraju. Każdy wyjazd do pracy za granicą należy dobrze zaplanować. Zatem, co zrobić aby nie rozczarować się po przyjeździe na miejsce?

Praca za granicą – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Przed planowaną datę wyjazdu najlepiej przejrzeć dostępne oferty pracy, np. na portalach internetowych. Większość z poszukujących wolnych wakatów wybiera właśnie tę formę odnalezienia zatrudnienia w Norwegii, Szwecji czy Francji. Należy pamiętać także o dobrze napisanym CV. Musimy wiedzieć, w jakim języku potencjalny pracodawca chce taki dokument otrzymać. Często wystarczy przetłumaczenie CV w darmowym translatorze dostępnym w sieci.

Wyjazd do pracy za granicę. Warto poszukać mieszkania

Przed wyjazdem warto prześledzić Państwo i miasto, w jakim będziemy mieszkać i pracować. Mówimy tutaj o topografii – gdzie znajdują się urzędy, sklepy a także ważne dla nas punkty na mapie. Warto przed wyjazdem, o ile jest to praca bez zakwaterowania przeszukać lokalne portale ogłoszeniowe oraz fora aby zorientować się o dostępność oraz cenie wynajmu lokum. Dobrze, nawet przed rozpoczęciem naszej nowej pracy za granicą aby mieć zapewnione miejsce do normalnego funkcjonowania – nocowania, jedzenia i mycia.

Gdzie najlepiej wyjechać do pracy za granicę?

Na rynku zatrudnienia jest wiele ofert pracy za granicą. W Niemczech znajdziemy oferty pracy bez doświadczenia i znajomości języka. Do Berlina czy Dortmundu wyjeżdżają wykwalifikowani elektrycy, cieśle czy spawacze. Ale w mniejszych miejscowościach pracę znajda także kobiety w domach opieki, przy zbiorach owoców lub w pracy w fabryce. Holandia oferuje pracę sezonową przy zbiorach owoców i warzyw w szklarniach. W Norwegii pracę znajdą elektrycy, brukarze ale także pokojówki czy pracownicy fabryk. Francja to raczej rynek pracy tymczasowej. Ale nie koniecznie. Wielu Polaków pracuje tu w hotelach czy restauracjach. Także tam znajdziemy pracę dla par czy bez znajomości języka.

Masz jakiś problem bądź pytania?

odezwiemy się jak najszybciej