Zarejestruj się/Zaloguj się: Pracodawca lub kandydat 

Praca w Norwegii

Praca w Norwegii

W Norwegii brakuje pracowników z zagranicy

Praca w Norwegii, coraz więcej sektorów gospodarki norweskiej zmaga się z niedoborem pracowników. Największe ubytki na rynku pracy widać w branży specjalistycznej. W Norwegii najbardziej brakuje fachowców. Prawdopodobną przyczyną takiej sytuacji jest emigracja pracowników z zagranicy z powrotem do swojej ojczyzny. Tą drogą podążają także Polacy pracujący w Norwegii. Jednakże nasi rodacy w większości wyjeżdżają do pracy w Niemczech czy Holandii. Pamiętajmy, że w kraju fiordów wiele branż zasilanych jest głównie przez cudzoziemców.

Praca w Norwegii największe braki kadrowe od lat

Norweskie przedsiębiorstwa poinformowały o brakach na 400 tys. stanowisk. Jest to rekord wolnych wakatów w Norwegii od wielu lat. Pokazuje to, jak tamtejszy rynek zatrudnienia zależny jest od obcokrajowców. Najwięcej ofert pracy znajdziemy dla stolarzy oraz pracowników budowalnych. W kraju fiordów brakuje pracowników z odpowiednimi umiejętnościami już w ponad stu zawodach. Powoduje to, że Norwegia staje się państwem o największej nierównowadze między popytem na rynku pracy a dostępnymi kwalifikacjami wśród siły roboczej. Głównym czynnikiem deficytu pracowników jest oczywiście pandemia korona wirusa oraz wojna na Ukrainie. Dodatkowo kraj fiordów całkowicie uzależnił się od siły roboczej ze wschodu, zwłaszcza w sektorze rybołówstwa i akwakultury oraz branży budowlanej. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi ofertami pracy za granicą!

Zapotrzebowanie na pracowników w transporcie i turystyce

Norwescy przedsiębiorcy zgłaszają także coraz większe zapotrzebowanie do pracy w transporcie i turystyce. Do pracy brakuje kierowców autobusu czy w transporcie ciężarówkami. Mówimy tutaj również o zawodach związanych z restauracjami, barami, operatorami podróży, biurami podróży. Tutaj także pracowało wielu niewykwalifikowanych pracowników z Polski. Przez pewnie czas mocno ograniczone były możliwości przelotu samolotem czy przejazdu przez granicę norweską. Pracownicy postanowili się przebranżowić aby nadal móc żyć i funkcjonować w Norwegii. A dzisiaj niechętnie, mając już inne umiejętności i lepszą pracę, chcą wracać do starej. Dlatego w pewnych dziedzinach gospodarki poprzez roszady kadrowe, stworzyły się wolne miejsca dla nowych pracowników.

Masz jakiś problem bądź pytania?

odezwiemy się jak najszybciej