Praca w Holandii 2023 – czy nadal warto wybrać wyjazd do Niderlandów? Tak, na pewno. Choć aktualna sytuacja ekonomiczna w Holandii podobnie jak w Polsce, jest trudna. Ale pytanie, gdzie przez wywołany konflikt na Ukrainie jest tanio i bezpiecznie? Ważne, że w 2023 roku rząd holenderski, nadal nie będzie oferował bezpośredniej pomocy mieszkańcom. W Holandii nie wprowadzono tarcz antyinflacyjnych, które zastosowano w Polsce. Dzięki temu Holendrzy nie odczują, tak mocno jak Polacy wzrostu cen od nowego 2023 roku. Kiedyś o pracy w Holandii myślało wielu Polaków. Wyjazd do pracy było niczym spełnienie marzeń. Dzisiaj nie widać aż takiej różnicy w zarobkach jak 10-15 lat temu. Najnowsze oferty pracy w Holandii.
Migracje zarobkowe Polaków do Holandii
Polacy nadal migrują do pracy za granicę. Drugą po Niemczech destynacją, jaką wybierają nasi rodacy jest królestwo Niderlandów. Wyjeżdżają zarówno uczniowie szkół średnich, studenci, osoby świeżo po studiach, jak i pracownicy po 60. Po nowym roku sytuacja może być jeszcze bardzie widoczna. Ofert pracy pojawia się coraz więcej a chętny, także nie brakuje. Do wyjazdu zachęcają wyższe zarobki. Polska owszem mocno się rozwija, ale nadal finansowo jest daleko za zachodem. W Niderlandach nawet za stosunkowo proste i niewymagające wieloletniego doświadczenia czynności, takie jak sortowanie warzyw czy zbieranie truskawek pracownicy mogą zarobić wielokrotnie więcej niż w Polsce. Owszem koszty życia w Niderlandach są wyższe niż w naszej ojczyźnie, ale nie wolno zapominać tu o specyfice pracy tych ludzi. Polacy jeżdżący na etat chcą tam pracować, a nie żyć. Za “holenderską dniówkę” można sobie pozwolić na dużo więcej niż w Polsce.
Czy praca w Holandii liczy się do lat pracy?
Praca w Holandii 2023. Młodzi ludzie mając dwadzieścia parę lat jeszcze nie myślą o przyszłości, która czeka ich na emeryturze. Osoby, które są coraz bliżej osiągniecia wieku emerytalnego zaczynaj pomału zliczać swoje lata pracy. W Holandii istniej Algemene Ouderdomswet (AOW) czyli podobnie jak w Polsce emerytura państwowa. System emerytalny w Niderlandach, składa się z trzech podstawowych filarów, a sam system uważany jest przez ekspertów jako jeden z najlepiej funkcjonujących na świecie. W krajach wspólnoty europejskiej występuje pełna koordynacja systemów emerytalno-rentowych. Oznacza to tyle, że praca w Holandii zalicza się do lat pracy w Polsce. Polski ZUS dolicza bowiem do stażu pracy okres odprowadzania składek za granicą. To właśnie ta jednostka skontaktuje się ze swoim holenderskim odpowiednikiem przed osiągnięciem wieku emerytalnego, wysyłając odpowiedni wniosek w naszym imieniu. Agencja pracy za granicą najnowsze oferty w Holandii.
Jak znaleźć dobrą pracę w Holandii?
Na początku na pewno warto na bieżąco przeglądać popularne serwisy internetowe. Są to płatne serwisy, gdzie ogłoszenia powinny być aktualne i wiarygodne. Nie polecamy ufać naciągaczom, którzy proponują pracę na forach internetowych czy mediach społecznościowych. Warto zweryfikować czy umieszczająca treści osoba to pracownik/rekruter agencji pracy czy zwykłe fejkowe konto, które chce wyłudzić nasze dane. Dobrym sposobem jest wyjazd z grupą znajomych czy jako para. W grupie łatwiejsza będzie klimatyzacja w obcym kraju. A jeżeli coś pójdzie nie tak, zawsze mamy na kogo liczyć.